Dostikrat smo navajeni jamrati. Tudi glede ekologije. Saj se nič ne da. Zero waste je predrag. Zero waste trgovine so samo v večjih krajih. Tako je tudi najlažje reči, da je itak vse v plastiki in da nimamo izbire. V Ljubljani imajo Rifuzl, mi pa ne. Ampak vsekakor samo zato, ker nismo v Ljubljani ni treba iti v jok in na drevo. Tudi na podeželju se da živeti po teh smernicah-vsaj malo zagotovo.
Zero waste gibanje mi je zelo všeč. Vsekakor pa ima tudi veliko pomanjkljivosti. Preveliko odgovornost nalaga na posameznika. Ki je že tako preveč obremenjen in v stresu in se mu morda ne da še tovoriti s seboj še cel kup vrečk, steklenic in posod. Poleg tega je ta način dostikrat še dražji. Plastika je zanemarljiv strošek. Podjetja, ki poskušajo s tem novim bolj eko načinom pa so majhna in posledično dražja. Žalostna resničnost je, da si težko zero waste če si na minimalni plači. Svoj delež odgovornosti nosi tudi država,ki se ji zdi ta problematika premalo pomembna. Prav tako vsi veliki onesnaževalci, ki onesnažujejo mnogo bolj kot jaz, če pozabim svoj lonček za kavo.
A ne glede na vse- čakati da bo država vse uredila je iluzorično. Do takrat lahko naredimo kaj tudi sami. Tudi trgovci se počasi na to gibanje odzivajo. Njih dejansko ne zanima toliko narava in ekologija sama po sebi. A če smo mi pripravljeni dati denar v določene vrste produktov, nam jih bodo oni z veseljem ponudili.
Ko sem danes sla peš v vrtec, sem pomislila kako veliko zero waste stvari imamo tudi tu. V naši mali vasi. Kot prvo imamo lepo naravo, obdelana polja in vrtove. Potem pa imamo še:
-imamo Racmane, ki so v vseh 17 letih delovanja pred smetiščem rešili že nešteto plenic. Vsak otrok, ki ima klasične plenice za enkratno uporabo, v svoji plenični dobi pridela kar 5000 plenic. To je skoraj dve toni težak kup smeti. Tudi sama sem imela plenice Racman pri svojih otrocih, sedaj pa sem zadovoljna uporabnica njihovih produktov za ženske (blazinice za obraz, pralni vložki)
-v steklu lahko kupimo veliko stvari tudi v obeh trgovinah na Sovodnju. Steklo je načeloma boljša rešitev, vseeno pa se tudi pri izdelavi stekla porabi veliko energije. Zato so še boljša rešitev povratne steklenice, ki krožijo, tako da ni potrebno izdelovati vedno novih. Tako lahko v trgovini Center v svojo embalažo dobimo mleko in jogurte kmetije Leskovc.
-Spletna trgovina Bio Katka: je dokaj nova stvar na tržišču. Bio Katka je spletna trgovina, ki prodaja eko kozmetiko in prehranska dopolnila. Res ni povsem zero waste, a čisto vsak izdelek, ki se ga da dobiti v takšni obliki in ga dobim v naši vasi, je vreden ogromno. Hčerki imata že svoji leseni zobni krtački 🙂 Sama pa bom, ko mi zmanjka šampona pri njej naročila trdi šampon.
-sadje in zelenjavo lahko v vaškem Merkatorju tudi dobimo v svojo embalažo. V treh letih se mi je uspelo že tako zverzirati, da imam dodatne vrečke ponavadi vedno s seboj. Zasedejo res malo prostora in gredo z menoj kamor že grem. Svoje vrečke za sadje in zelenjavo sem kupila v eni od butičnih zero waste trgovin, po novem pa jih imajo na voljo tudi vse večje trgovine.
-v trgovini Center lahko v svojo embalažo dobim mleko, jogurt, pralni prašek, detergent za posodo in tekoče milo. Ni slabo za majhno vas, kaj?
Tega ne pišem, ker mislim da je naš kraj tako oh in sploh. To pišem zato, ker verjamem da lahko vsak v svojem lokalnem okolju kaj najde. Dostikrat je treba samo vprašati. Tako kot sem vprašala sosednjo kmetijo Matic, če lahko pridem po jabolčne krhlje s svojo embalažo in so rekli, da lahko. Trkajte in se vam bo odprlo.
Ne mislim si, da bom rešila svet. Vesela pa bom če bo zaradi mene vsaj ena smet manj. Teh se kljub mojemu trudu na tem področju še vedno nabere preveč. Toliko bolje, če še koga navdušim.